Warning: Declaration of Jhony::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /sap/wp-content/themes/sap/functions.php on line 146

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /sap/wp-content/themes/sap/functions.php:166) in /sap/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku http://sap.archiwapomorskie.pl/ Thu, 21 Dec 2023 22:08:46 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.4 Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/12/21/wesolych-swiat-bozego-narodzenia/ Thu, 21 Dec 2023 22:06:47 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=4046 Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku! Z serdecznymi życzeniami, Zarząd Oddziału SAP w Gdańsku  

Artykuł Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!
Z serdecznymi życzeniami,
Zarząd Oddziału SAP w Gdańsku
 
Kartka z życzeniami na Boże Narodzenie od Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku

Artykuł Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Z okazji Dnia Archiwisty… http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/09/30/z-okazji-dnia-archiwisty/ Sat, 30 Sep 2023 10:52:03 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=4038 Z okazji Dnia Archiwisty składamy serdeczne życzenia wszystkim, którzy oddają się szlachetnej pracy w dziedzinie archiwistyki. Niech Wasza codzienna misja przynosząca porządek w historii będzie pełna satysfakcji i radości.   Święty Hieronim, patron archiwistów, niech będzie Waszym przewodnikiem, inspiracją do ciągłego doskonalenia się i przekazywania dziedzictwa przyszłym pokoleniom.   Wierzymy, że Wasze archiwum stanie się […]

Artykuł Z okazji Dnia Archiwisty… pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Z okazji Dnia Archiwisty składamy serdeczne życzenia wszystkim, którzy oddają się szlachetnej pracy w dziedzinie archiwistyki.
Niech Wasza codzienna misja przynosząca porządek w historii będzie pełna satysfakcji i radości.
 
Święty Hieronim, patron archiwistów, niech będzie Waszym przewodnikiem, inspiracją do ciągłego doskonalenia się i przekazywania dziedzictwa przyszłym pokoleniom.
 
Wierzymy, że Wasze archiwum stanie się miejscem, gdzie historia odzyskuje swoją pełną wartość i znaczenie. Niech każdy dokument, każda kartka, opowiadająca o minionych czasach, stanie się dla Was cennym skarbem, a Wasza praca przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego.
 
W Dniu Archiwisty życzymy Wam nie tylko profesjonalnych sukcesów, ale także inspiracji do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie archiwistyki.
 
Niech Wasza praca będzie doceniana, a Wasze starania owocne. Szczęśliwego Dnia Archiwisty, pełnego fascynujących odkryć i pasjonujących projektów!
 
Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Gdańsku
 
Z okazji Dnia Archiwisty życzenia

Artykuł Z okazji Dnia Archiwisty… pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Wyjazd Szkoleniowy SAP „KASZUBY 2023” http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/09/07/wyjazd-szkoleniowy-sap-kaszuby-2023/ Thu, 07 Sep 2023 21:41:09 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=4027 Szanowni Członkowie gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich,   serdecznie zapraszamy na Wyjazd Szkoleniowy SAP „KASZUBY 2023”, który odbędzie się w dniach 7-8 października 2023 r. (sobota-niedziela) w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Morska 2, 84-150 Hel).   Temat szkolenia: 40 lat ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. W planach wyjazdu szkoleniowego przewidziana jest również […]

Artykuł Wyjazd Szkoleniowy SAP „KASZUBY 2023” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Szanowni Członkowie gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich,
 
serdecznie zapraszamy na Wyjazd Szkoleniowy SAP „KASZUBY 2023”, który odbędzie się w dniach 7-8 października 2023 r. (sobota-niedziela) w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Morska 2, 84-150 Hel).
 
Temat szkolenia: 40 lat ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. W planach wyjazdu szkoleniowego przewidziana jest również wizyta w Fokarium – Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry.
 
Wstępny koszt uczestnictwa to około 200 złotych. Szczegółowe informacje dotyczące programu szkolenia oraz wszelkie informacje organizacyjne zostaną przekazane do 15 września 2023 roku.
 
Prosimy o potwierdzenie Waszej obecności do Łukasza Grochowskiego (e-mail: sap-prezes@archiwapomorskie.pl z dopiskiem Kaszuby 2023 r.). Decyduje kolejność zgłoszeń. Ostatni dzień na zgłoszenia uczestnictwa mija jutro – 8 września 2023 r..
 
Z góry dziękujemy za Wasze zainteresowanie. Liczymy na Waszą obecność na SAP „KASZUBY 2023”!
 
Do zobaczenia na wyjeździe!
 
 
Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Gdańsku
 

Artykuł Wyjazd Szkoleniowy SAP „KASZUBY 2023” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Sprawozdanie z Międzywydziałowych Warsztatów Archiwalnych – Podlasie 2023 http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/06/09/sprawozdanie-z-miedzywydzialowych-warsztatow-archiwalnych-podlasie-2023/ Fri, 09 Jun 2023 18:49:26 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=4020 W dniach 18-20 maja odbyły się Międzywydziałowe Warsztaty Archiwalne Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Wzięła w nich grupa kilkunastu archiwistów z Bydgoszczy, Gdańska oraz Torunia. Wycieczka rozpoczęła od wizyty w Archiwum Państwowego w Białymstoku. Historię nowoczesnego budynku archiwum przybliżył dyrektor Archiwum Państwowego dr Marek Kietliński. Następnie pracownicy Archiwum zaprezentowali Czytelnię, Salę Konferencyjną, Sale wystawienniczą oraz magazyny dokumentacji […]

Artykuł Sprawozdanie z Międzywydziałowych Warsztatów Archiwalnych – Podlasie 2023 pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
W dniach 18-20 maja odbyły się Międzywydziałowe Warsztaty Archiwalne Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Wzięła w nich grupa kilkunastu archiwistów z Bydgoszczy, Gdańska oraz Torunia.

Wycieczka rozpoczęła od wizyty w Archiwum Państwowego w Białymstoku. Historię nowoczesnego budynku archiwum przybliżył dyrektor Archiwum Państwowego dr Marek Kietliński. Następnie pracownicy Archiwum zaprezentowali Czytelnię, Salę Konferencyjną, Sale wystawienniczą oraz magazyny dokumentacji aktowej oraz kartograficznej, pracownię digitalizacji, konserwacji oraz pomieszczenia biurowe. Po zwiedzaniu Archiwum udaliśmy się do Pałacu Branickich, gdzie mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Następnie zrobiliśmy spacer po Białymstoku, podziwiając uroki miasta. Zatrzymaliśmy się również przy kościele św. Rocha, gdzie mogliśmy zwiedzić jego wnętrze i podziwiać piękne zdobienia.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Monaster w Supraślu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć piękne ikony i poznać historię tego miejsca. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ikon, gdzie jeszcze bardziej zgłębiliśmy naszą wiedzę na temat sztuki ikonograficznej. Po zwiedzaniu muzeum, mieliśmy możliwość spaceru po malowniczym Supraślu, podziwiając jego urokliwe uliczki i architekturę. Po spacerze udaliśmy się do Kopnej Góry, gdzie znajduje się Cmentarz Powstańców Listopadowych. Następnie udaliśmy się do tatarskiej jurty oraz  muzeum, gdzie dowiedzieliśmy się więcej o historii tatarskiej społeczności w Kruszynianach. Tu mieliśmy okazję odwiedzić miejscowy meczet. Podziwialiśmy jego architekturę i poznaliśmy trochę więcej na temat tatarskiej kultury i tradycji. Następnie udaliśmy się do Mizaru, gdzie mieliśmy możliwość zobaczenia grobów tatarskich.

Ostatniego trzeciego dnia udaliśmy się w podróż do Tykocina, urokliwego miasteczka niedaleko Białegostoku. Po przybyciu do Tykocina odwiedziliśmy Synagogę, która jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów synagogi obronnej w Polsce. Zapoznaliśmy się z historią społeczności żydowskiej w Tykocinie i jej kulturalnym dziedzictwem. Udaliśmy się do kościoła Świętej Trójcy, który jest jednym z najcenniejszych zabytków renesansowych w Polsce. Podziwialiśmy jego architekturę i bogate wnętrze. Po zwiedzaniu udaliśmy się do jednej z restauracji żydowskich, gdzie mogliśmy spróbować tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej. Był to wyjątkowy i smakowity sposób na zakończenie naszej wycieczki.

Wycieczka do Białegostoku i okolic była pełna fascynujących atrakcji, wspaniałej kultury i pięknych miejsc. Mogliśmy poznać historię i tradycje tego regionu, spróbować lokalnej kuchni i zobaczyć znaczące zabytki. Był to niezapomniany czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

[See image gallery at sap.archiwapomorskie.pl]

Artykuł Sprawozdanie z Międzywydziałowych Warsztatów Archiwalnych – Podlasie 2023 pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Wesołego Alleluja! http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/04/08/wesolego-alleluja/ Sat, 08 Apr 2023 21:55:30 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3821 Szanowni Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół,   życzy Zarząd Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku   

Artykuł Wesołego Alleluja! pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Szanowni Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku,

Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań
w gronie rodziny i przyjaciół,
 
życzy
Zarząd Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku
  

Artykuł Wesołego Alleluja! pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na konferencję http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/03/27/spuscizny-w-zbiorach/ Mon, 27 Mar 2023 21:06:34 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3815 Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do udziału w konferencji  Spuścizny w zbiorach archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych. Spuścizny są świadectwem życia i działalności osób oraz instytucji, stowarzyszeń czy organizacji. Przekazywanie tych kolekcji muzeum, archiwum czy bibliotece jest dowodem zaufania ofiarodawców oraz potrzebą podzielenia się (nierzadko rodzinnymi materiałami i pamiątkami) z publicznością. Zachęcamy, aby muzealnicy, archiwiści i bibliotekarze pracujący […]

Artykuł Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na konferencję pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do udziału w konferencji  Spuścizny w zbiorach archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych. Spuścizny są świadectwem życia i działalności osób oraz instytucji, stowarzyszeń czy organizacji. Przekazywanie tych kolekcji muzeum, archiwum czy bibliotece jest dowodem zaufania ofiarodawców oraz potrzebą podzielenia się (nierzadko rodzinnymi materiałami i pamiątkami) z publicznością. Zachęcamy, aby muzealnicy, archiwiści i bibliotekarze pracujący na co dzień z prywatnymi kolekcjami podzielili się swoim doświadczeniem.
 
Konferencja organizowana przez ECS ma za zadanie wymianę myśli teoretycznej oraz doświadczeń na temat sposobów organizowania zbiorów, zasad ich gromadzenia, metod opracowania, zabezpieczania, digitalizacji, a także poszukiwanie rozwiązań dla zorganizowanego budowania informacji na ich temat oraz budowanie wzajemnych relacji między instytucjami.  Chcemy zwrócić uwagę na wyjątkowość tych kolekcji oraz prześledzić ich losy – od momentu przekazania, poprzez opracowanie, do publicznego udostępniania.
 
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii ze zbiorów Archiwum ECS.  
 
Przewidujemy 3 bloki tematyczne:     
 • opracowanie;    
 • promocja/rozpowszechnianie;    
 • zabezpieczenie/digitalizacja.     
Zwracamy się do Państwa z propozycją przygotowania referatów dotyczących tej problematyki.  Zapraszamy do uczestnictwa oraz współpracy. 
 
Konferencja odbędzie się w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, w dniach 7 – 8 grudnia br.  Zgłoszenia na konferencję prosimy przysłać do dnia 31 września 2023 r. według załączonego formularza elektronicznie na adres:  m.madey@ecs.gda.pl.

Artykuł Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na konferencję pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
POSZUKIWACZE PRZODKÓW – zapraszamy do udziału w IV Konkursie Historyczno-Genealogicznym http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/03/21/poszukiwacze-przodkow/ Tue, 21 Mar 2023 14:39:43 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3804 POSZUKIWACZE PRZODKÓW Zapraszamy uczniów klas II-VIII szkół podstawowych do udziału w IV Konkursie Historyczno-Genealogicznym pt. Poszukiwacze przodków. DLA KOGO Konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z całej Polski. Odbywa się w 3 kategoriach wiekowych: kategoria I – klasy II-III szkoły podstawowej, kategoria II – klasy IV-VI szkoły podstawowej, kategoria III – klasy VII-VIII szkoły podstawowej. NASZ GŁÓWNY CEL rozbudzenie zainteresowania historią […]

Artykuł POSZUKIWACZE PRZODKÓW – zapraszamy do udziału w IV Konkursie Historyczno-Genealogicznym pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
POSZUKIWACZE PRZODKÓW

Zapraszamy uczniów klas II-VIII szkół podstawowych do udziału w IV Konkursie Historyczno-Genealogicznym pt. Poszukiwacze przodków.

DLA KOGO

Konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z całej Polski. Odbywa się w 3 kategoriach wiekowych:

 • kategoria I – klasy II-III szkoły podstawowej,
 • kategoria II – klasy IV-VI szkoły podstawowej,
 • kategoria III – klasy VII-VIII szkoły podstawowej.

NASZ GŁÓWNY CEL

 • rozbudzenie zainteresowania historią swojej rodziny, regionu, kraju, świata.

RODZAJE PRAC

W pierwszej kategorii wiekowej (klasy II-III) zadanie konkursowe polega na sporządzeniu drzewa genealogicznego lub wywód przodków rodziny ucznia, przy czy należy ująć minimum cztery pokolenia wstecz, licząc jako jedno z nich pokolenie autora.

W pozostałych dwóch kategoriach wiekowych (IV-VI i VII-VIII) przewidziane są trzy rodzaje zadań konkursowych:

 • Taśma chronologiczna przedstawiająca dzieje rodziny– pokazanie wydarzeń z historii własnej rodziny, wzbogaconej o ważne wydarzenia z historii lokalnej, regionalnej, polskiej lub światowej w graficznej formie taśmy chronologicznej (inaczej mówiąc „na osi czasu”). Dzieje rodziny powinny obejmować minimum cztery pokolenia wstecz, licząc jako jedno z nich pokolenie autora. Uzupełnieniem taśmy chronologicznej mogą być kopie dokumentów archiwalnych (metryk, dyplomów i innych), fotografie, drzewo genealogiczne lub wywód przodków, pamiątki, itp.
 • Album „Dzieje moich przodków” – album obrazujący historię rodziny bądź wybranych jej członków, nawiązujący do związków dziejów rodziny z historią lokalną, regionalną, polską lub światową.  Album może zawierać kopie dokumentów archiwalnych (metryk, dyplomów i innych), fotografie, drzewo genealogiczne lub wywód przodków, pamiątki, itp.
 • Archiwum rodzinne – przedstawienie zbiorów dotyczących historii rodziny, w postaci źródeł historycznych (archiwalia, muzealia); na podstawie kserokopii/fotografii materiałów archiwalnych i artefaktów wraz z opisem kolekcji i jej znaczenia dla dokumentowania losów rodziny.

Tu można obejrzeć przykład konstrukcji taśmy chronologicznej:

Powyższy przykład pokazuje jedynie zasadę budowania taśmy chronologicznej, natomiast forma graficzna prac i ich technika wykonania mogą być dowolne (np. rysunek, wyklejanka, kolaż). Dane osób żyjących muszą być zanominizowane.

NAGRODY

Laureaci poszczególnych kategorii otrzymają atrakcyjne nagrody

TERMIN ZGŁOSZENIA PRAC KONKURSOWYCH

 • wykonane prace oraz formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi zgodami (zał. nr 1) należy dostarczyć do 19 maja 2023 roku na adres Organizatora:

Szkoła Podstawowa im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie, ul. Tuchomska 15, 80-297 Banino

ORGANIZATORZY

Organizatorami konkursu są:

       

Artykuł POSZUKIWACZE PRZODKÓW – zapraszamy do udziału w IV Konkursie Historyczno-Genealogicznym pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Archiwa społeczne i ich zbiory na portalu Zbiory Społeczne http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/03/16/archiwa-spoleczne-i-ich-zbiory-na-portalu-zbiory-spoleczne/ Thu, 16 Mar 2023 10:31:13 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3799 Serdecznie zapraszamy na spotkanie online z Centrum Archiwistyki Społecznej zatytułowane: „Archiwa społeczne i ich zbiory na portalu Zbiory Społeczne” (online 22.03.2023 godz. 18:00).   W jego trakcie: poznamy portal Zbiory Społeczne, na którym archiwa społeczne z całej Polski mogą bezpłatnie publikować swoje zbiory, zajrzymy do kilku ciekawych kolekcji, posłuchamy fragmentów nagrań, poszukamy treści dotyczących Gdańska! Będzie okazja porozmawiać o otwartym systemie archiwizacji OSA.   Prowadząca: Adriana Kapała – […]

Artykuł Archiwa społeczne i ich zbiory na portalu Zbiory Społeczne pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Serdecznie zapraszamy na spotkanie online z Centrum Archiwistyki Społecznej zatytułowane: „Archiwa społeczne i ich zbiory na portalu Zbiory Społeczne” (online 22.03.2023 godz. 18:00).
 
W jego trakcie:
 • poznamy portal Zbiory Społeczne, na którym archiwa społeczne z całej Polski mogą bezpłatnie publikować swoje zbiory,
 • zajrzymy do kilku ciekawych kolekcji,
 • posłuchamy fragmentów nagrań,
 • poszukamy treści dotyczących Gdańska!
Będzie okazja porozmawiać o otwartym systemie archiwizacji OSA.
 
Prowadząca:
Adriana Kapała – historyczka, archiwistka, doktorantka. Koordynatorka edukacji i szkoleń w Centrum Archiwistyki Społecznej. Poprzednio związana z Fundacją Ośrodka KARTA, gdzie koordynowała projekty dokumentacyjne w nurcie historii mówionej. Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.
 
Prosimy o rejestrowanie się (https://app.evenea.pl/event/ASY). Udział jest bezpłatny, osoby zarejestrowane otrzymają link do spotkania przed jego rozpoczęciem.
Zapraszamy!

Artykuł Archiwa społeczne i ich zbiory na portalu Zbiory Społeczne pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Zebranie Ogólne SAP Oddział w Gdańsku http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/02/16/zebranie-ogolne-sap-2/ Thu, 16 Feb 2023 11:22:11 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3774 Serdecznie zapraszamy na Zebranie Ogólne SAP Oddział w Gdańsku, które odbędzie się 16 lutego (czwartek) o godzinie 16:30 w Auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, ul. Hallera 16/18.   W programie zebrania: powitanie nowych członków SAP, omówienie rocznych sprawozdań (finansowe, Komisji Rewizyjnej, Zarządu Oddziału) z działalności Oddziału SAP w 2022 roku, rozdawanie ulotek […]

Artykuł Zebranie Ogólne SAP Oddział w Gdańsku pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Serdecznie zapraszamy na Zebranie Ogólne SAP Oddział w Gdańsku, które odbędzie się 16 lutego (czwartek) o godzinie 16:30 w Auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, ul. Hallera 16/18.
 
W programie zebrania:
 • powitanie nowych członków SAP,
 • omówienie rocznych sprawozdań (finansowe, Komisji Rewizyjnej, Zarządu Oddziału) z działalności Oddziału SAP w 2022 roku,
 • rozdawanie ulotek promujących gdański Oddział SAP,
 • przedstawienie planów na 2023 rok, w tym dokładny program wyjazdu na Międzywydziałowe Warsztaty Archiwalne – Podlasie 2023,
 • omówienie problematyki archiwizowania dokumentacji szkolnej,
 • bieżące sprawy SAP.
Serdecznie zapraszamy!
 
Zarząd Oddziału SAP w Gdańsku

Artykuł Zebranie Ogólne SAP Oddział w Gdańsku pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” http://sap.archiwapomorskie.pl/2023/01/04/ogolnopolska-konferencja-naukowa-historia-szkolnictwa-polskiego-1945-1989/ Wed, 04 Jan 2023 10:53:46 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3700 Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” – Gdańsk, 12–13 stycznia 2023. W programie wystąpienia badaczy, wernisaż wystawy oraz przedpremierowy pokaz filmu. Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego 12–13 stycznia 2023 roku odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Gdański, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Konferencję poprzedzi […]

Artykuł Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” – Gdańsk, 12–13 stycznia 2023. W programie wystąpienia badaczy, wernisaż wystawy oraz przedpremierowy pokaz filmu.

Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego 12–13 stycznia 2023 roku odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Gdański, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Archiwistów Polskich.

Konferencję poprzedzi wernisaż wystawy „Źródła do dziejów historii szkolnictwa polskiego 1945–1989 w zasobach trójmiejskich archiwów i bibliotek” (12 stycznia, godz. 9.15, Wydział Historyczny UG).

Jednym z ważnych elementów wydarzenia będzie przedpremierowy pokaz filmu pt. „W imię najwyższych wartości” zorganizowany dla uczestników konferencji (12 stycznia, godz. 18.15, Wydział Historyczny UG). Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję poprowadzi dr Piotr Kurpiewski (UG). To niezwykła historia rodziny Bobów, która podjęła walkę z komunistycznym reżimem o prawo do wolności wychowania i edukacji swoich dzieci. Film opowiada o wydarzeniach mających miejsce w okresie od 1952 do 1981 r. W 1952 r. Danuta i Bartłomiej Boba uznali, że szkoła komunistyczna indoktrynuje dzieci. Postanowili nie posyłać ich do szkoły i nauczać je same w domu. Wywołało to gwałtowną reakcję „władzy ludowej”. W roku 1955 w sąd w imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wydał wyrok, na mocy którego pozbawiono państwa Bobów praw rodzicielskich i przekazano dzieci do domów dziecka. Wyrok ten nigdy nie został wykonany dzięki heroicznej walce i postawie Bartłomieja Boby.

Komitet organizacyjny: prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński, dr Łukasz Grochowski (SAP), dr Jan Hlebowicz (IPN Gdańsk), Anna Siekierska (UG).

Program konferencji do pobrania.

[See image gallery at sap.archiwapomorskie.pl]

Artykuł Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Świąteczne życzenia http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/12/22/swiateczne-zyczenia/ Thu, 22 Dec 2022 13:59:55 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3684   Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym 2023 Roku   Zarząd gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich

Artykuł Świąteczne życzenia pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
 
Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,
spędzonych z bliskimi, w ciepłej,
rodzinnej atmosferze oraz samych szczęśliwych dni
w nadchodzącym Nowym 2023 Roku
 
Zarząd
gdańskiego Oddziału
Stowarzyszenia Archiwistów Polskich

Artykuł Świąteczne życzenia pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Kaszuby 2022 – wyjazd szkoleniowy naszego Oddziału http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/10/11/kaszuby-2022/ Tue, 11 Oct 2022 01:01:51 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3558 Kaszuby 2022 – nasz coroczny wyjazd szkoleniowy Gdański Oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich zorganizował coroczny wyjazd szkoleniowy „KASZUBY 2022”. Wyjazd odbył się w ostatni weekend w dniach 7-9 października 2022 roku (piątek – niedziela). W piątek przeprowadzono dyskusję o patronach i świętach archiwistów. W sobotę odbyły się wykłady szkoleniowe z tegorocznym tematem przewodnim: „Potrzeby użytkowników a […]

Artykuł Kaszuby 2022 – wyjazd szkoleniowy naszego Oddziału pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Kaszuby 2022 – nasz coroczny wyjazd szkoleniowy

Gdański Oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich zorganizował coroczny wyjazd szkoleniowy „KASZUBY 2022”.

Wyjazd odbył się w ostatni weekend w dniach 7-9 października 2022 roku (piątek – niedziela). W piątek przeprowadzono dyskusję o patronach i świętach archiwistów. W sobotę odbyły się wykłady szkoleniowe z tegorocznym tematem przewodnim: „Potrzeby użytkowników a kryteria wartościowania dokumentacji w archiwach wojskowych”. Referat wygłosiły Panie Anna Bergier Kierownik Sekcji Ewidencji i Udostępniania Zasobu oraz Maria Brzeska-Wasik Kierownik Sekcji Nadzoru Archiwalnego i Przechowywania Zasobu z Oddziału Zamiejscowego w Gdyni Archiwum Wojskowego w Toruniu. Ostatnie zmiany w archiwalnych przepisach prawa omówiła Pani dr Monika Płuciennik. Sprawozdanie z VIII Powszechnego Zjazdu Archiwistów w Łodzi zaprezentował Pan dr Łukasz Grochowski. Sprawozdanie z I części XVI Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Łodzi przedstawiła wspomniana wcześniej Pani dr Monika Płuciennik. Podczas spotkania poruszono także kwestie programu Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – zainicjowaną przez prezesa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – Pana Andrzeja Jabłońskiego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu szkoleniowego w Ostrzycach. Fotografie z wydarzenia autorstwa Marii Brzeskiej-Wasik, Łukasza Grochowskiego oraz Kamila Kaliszuka.

[See image gallery at sap.archiwapomorskie.pl]

Artykuł Kaszuby 2022 – wyjazd szkoleniowy naszego Oddziału pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” – Gdańsk, 12–13 stycznia 2023 http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/09/27/ogolnopolska-konferencja-naukowa-historia-szkolnictwa-polskiego-1945-1989-gdansk-12-13-stycznia-2023/ Tue, 27 Sep 2022 15:25:04 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3540 Uniwersytet Gdański, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz gdański oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”. Termin: 12–13 stycznia 2023 r. Miejsce: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego (zgłoszenia należy przesyłać do 31 października 2022 r. – formularz zgłoszeniowy) Zasadniczymi celami konferencji są: prezentacja źródeł […]

Artykuł Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” – Gdańsk, 12–13 stycznia 2023 pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Uniwersytet Gdański, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz gdański oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”.

Termin: 12–13 stycznia 2023 r.
Miejsce: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego (zgłoszenia należy przesyłać do 31 października 2022 r. – formularz zgłoszeniowy)

Zasadniczymi celami konferencji są: prezentacja źródeł dotyczących szkół podstawowych i średnich po 1945 r. zgromadzonych w archiwach na terenie Polski oraz za granicą; wymiana doświadczeń związanych z metodami stosowanymi przy opracowywaniu i badaniu tych źródeł oraz dyskusja nad możliwościami ich wykorzystania przy różnego rodzaju badaniach naukowych. Liczymy szczególnie na omówienie i prezentację źródeł dotychczas nieznanych w literaturze i debacie naukowej.

Oprócz namysłu nad źródłami zapraszamy do prezentacji badań na temat funkcjonowania nauczycieli, uczniów i szkół po 1945 r. Do uczestnictwa w konferencji zachęcamy zarówno historyków i archiwistów, ale także przedstawicieli innych dyscyplin naukowych, w tym np. pedagogiki, filozofii, prawa, socjologii czy psychologii.

Konferencję chcielibyśmy rozpocząć od dyskusji na temat źródeł do badań historii szkolnictwa w Polsce po 1945 r., które zgromadzono w archiwach w Polsce i za granicą. Mamy nadzieję, że spotkanie przyczyni się do wytypowania miejsc, gdzie obecnie znajdują się archiwalia dotyczące polskiego szkolnictwa po II wojnie światowej. Zapraszamy do dyskusji o sytuacji nauczycieli i pracowników oświaty po 1945 r. Ilu ich było? Jakie metody dydaktyczne stosowali? W jaki sposób prowadzili zajęcia dydaktyczne? Jak układały się relacje – z jednej strony – między nauczycielami a uczniami, z drugiej – między pedagogami a dyrekcją? Jak funkcjonowali w ramach ideologiczno-wychowawczych narzuconych przez władze państwowe? Podczas konferencji zamierzamy również przyjrzeć się sytuacji uczniów po II wojnie światowej. Chcemy porozmawiać o tym jakie przysługiwały im prawa oraz jakie ciążyły na nich obowiązki. Pragniemy sprawdzić czy mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz zdolności. Zapraszamy również do dyskusji na temat mody, zainteresowań uczniów oraz ich postaw. Zależy nam również na wieloaspektowym spojrzeniu na szkołę jako „instytucję”, „organizację”, „system”, „emocjonalną przestrzeń” oraz budynek.

Proponowane obszary tematyczne:

 • źródła do badań historii szkolnictwa
 • sytuacja nauczycieli i pracowników oświaty
 • indoktrynacja i inwigilacja środowiska oświatowego (uczniów i nauczycieli)
 • działalność niezależna uczniów i nauczycieli
 • kształcenie kadry pedagogicznej
 • praca dydaktyczna nauczycieli
 • relacje pomiędzy pedagogami a dyrekcją
 • relacje pomiędzy nauczycielami a uczniami
 • relacje nauczyciel – rodzice
 • prawa uczniów
 • obowiązki uczniów
 • rozwój zainteresowań i zdolności dzieci w szkole
 • szkoła jako instytucja i organizacja
 • emocjonalna przestrzeń w szkole
 • działalność polskich szkół za granicą
 • szkoły mniejszości etnicznych
 • szkolnictwo resortowe
 • budynek szkoły

Sesja posterowa:

Przewidujemy sesję posterową (plakatową), na której zaprezentowane zostaną źródła dotyczące polskiego szkolnictwa po 1945 r. pochodzące z zasobów archiwów, instytucji państwowych i samorządowych, szkół oraz zbiorów prywatnych. Organizatorzy proponują przygotowanie plakatów o wymiarze: szerokość 70 cm i wysokość 100 cm, które zawierać będą takie podstawowe elementy jak skan źródła bądź źródeł, tytuł, data, miejsce przechowywania, opis źródła i jego wartości dla badań historii szkolnictwa polskiego w latach 1945–1989.

Dodatkowe informacje:

Chęć udziału w konferencji wraz z proponowanym tematem referatu lub posteru prosimy przesłać na adres e-mail organizatora: historiaszkolnictwa@ug.edu.pl

Termin zgłoszenia chęci udziału w konferencji (na załączonym formularzu) upływa dnia: 31 października 2022 r.

Obrady konferencji odbywać się będą stacjonarnie na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Koszt udziału w konferencji pokrywają organizatorzy. Organizatorzy nie zapewniają noclegów oraz nie pokrywają kosztów transportu.

Szczegółowe informację dotyczące programu konferencji oraz planowanego wydawnictwa podane zostaną przez organizatorów po zakończeniu terminu nadsyłania zgłoszeń na konferencję. Przewidywany termin przesłania przez zainteresowane osoby gotowych tekstów to 13 lutego 2023 r. Maszynopisy artykułów autorzy powinni przesyłać na adres historiaszkolnictwa@ug.edu.pl. Teksty niespełniające wymagań redakcyjnych będą zwracane do autorów z prośbą o uzupełnienia – jeszcze przed skierowaniem ich do recenzji. Teksty powinny być zapisane w formacie Word (.docx) i mieć maksymalnie 1 arkusz (40 tys. znaków). Wszystkie teksty przechodzą proces recenzji.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru wystąpień spośród nadesłanych propozycji.

Program konferencji do pobrania.

Komitet organizacyjny: prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński, dr Łukasz Grochowski, dr Jan Hlebowicz, Anna Siekierska.

KOnferencja „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”

Artykuł Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989” – Gdańsk, 12–13 stycznia 2023 pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Wystawa „Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/09/27/wystawa-arcydziela-sztuki-polskiej-ze-zbiorow-muzeum-slaskiego-w-katowicach-dzieje-wedrujacej-kolekcji/ Tue, 27 Sep 2022 14:56:10 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3505 Kilkunastoosobowa grupa członków i sympatyków gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich wzięła udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” w Ratuszu Głównego Miasta. Naszym przewodnikiem była Pani Dorota Powirska z Muzeum Gdańska.   Dzieła wybitnych polskich malarzy to wizualna podróż przez szlachecką tradycję i historię, […]

Artykuł Wystawa „Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Kilkunastoosobowa grupa członków i sympatyków gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich wzięła udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” w Ratuszu Głównego Miasta. Naszym przewodnikiem była Pani Dorota Powirska z Muzeum Gdańska.

 

Dzieła wybitnych polskich malarzy to wizualna podróż przez szlachecką tradycję i historię, kulturę dworu i wsi oraz rodzime uniwersum wizji, wyobrażeń i mitów. Poza najbardziej znanymi polskimi malarzami, czyli Matejką, Malczewskim oraz Kossakami, na wystawie zaprezentowane zostały również obrazy Boznańskiej, Hofmana, Stanisławskiego, Mehoffera, Chełmońskiego. Historia „wędrującej kolekcji” to ponad 65 obrazów i rzeźb w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowanych dzięki współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

 

Fotografie z wydarzenia autorstwa Marii Brzeskiej-Wasik.

Artykuł Wystawa „Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich i XVI Krajowy Zjazd Delegatów SAP – Łódź 2022 http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/09/27/viii-powszechny-zjazd-archiwistow-polskich/ Tue, 27 Sep 2022 14:39:40 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3464 Liczna delegacja naszego gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich wzięła udział w VIII Powszechnym Zjeździe Archiwistów Polskich, który odbył się w Łodzi, na terenie Wydziału Filologicznego, w dniach 7-9 września 2022 roku, pod hasłem „ARCHIWA – ZWIERCIADŁA CZASU, SKARBNICE PAMIĘCI”. Uczestniczyliśmy zarówno w obradach plenarnych, jak i wykładach, warsztatach i panelach dotyczących następujących zagadnień: wartościowanie dokumentacji, […]

Artykuł VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich i XVI Krajowy Zjazd Delegatów SAP – Łódź 2022 pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Liczna delegacja naszego gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich wzięła udział w VIII Powszechnym Zjeździe Archiwistów Polskich, który odbył się w Łodzi, na terenie Wydziału Filologicznego, w dniach 7-9 września 2022 roku, pod hasłem „ARCHIWA – ZWIERCIADŁA CZASU, SKARBNICE PAMIĘCI”. Uczestniczyliśmy zarówno w obradach plenarnych, jak i wykładach, warsztatach i panelach dotyczących następujących zagadnień:
 • wartościowanie dokumentacji,
 • prawo archiwalne,
 • archiwa życia codziennego,
 • informacja – nośnik – pamięć,
 • małe ojczyzny w dokumencie.
W dniach 9-10 września, także w Łodzi, na terenie Wydziału Filologicznego odbył się XVI Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Archiwistów Polskich z udziałem naszym delegatów (Anna Bergier, Anna Brzeska-Wasik, Piotr Giziński, Łukasz Grochowski, Jolanta Musiał, Monika Płuciennik).
 
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z VIII Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich oraz XVI Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. 
 

Artykuł VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich i XVI Krajowy Zjazd Delegatów SAP – Łódź 2022 pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
VIII Powszechny Zjazd Archiwistów już wkrótce! http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/06/27/viii-powszechny-zjazd-archiwistow-juz-wkrotce/ Mon, 27 Jun 2022 21:05:36 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3459 VIII Powszechny Zjazd Archiwistów – Łódź 2022 Szanowni Członkowie gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich,   przypominamy, że zostały ostatnie dni (do 30 czerwca 2022 r.) na zgłoszenie swojego udziału w VIII Powszechnym Zjeździe Archiwistów, który odbędzie się w dniach od 7 do 9 września 2022 roku w Łodzi.  Hasło VIII PZA to „ARCHIWA – ZWIERCIADŁA […]

Artykuł VIII Powszechny Zjazd Archiwistów już wkrótce! pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
VIII Powszechny Zjazd Archiwistów – Łódź 2022
Szanowni Członkowie gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich,
 
przypominamy, że zostały ostatnie dni (do 30 czerwca 2022 r.) na zgłoszenie swojego udziału w VIII Powszechnym Zjeździe Archiwistów, który odbędzie się w dniach od 7 do 9 września 2022 roku w Łodzi.  Hasło VIII PZA to „ARCHIWA – ZWIERCIADŁA CZASU, SKARBNICE PAMIĘCI
 
Zasady uczestnictwa, w tym formularz karty uczestnika można odnaleźć tutaj:
 
Natomiast program VIII PZA oraz wydarzeń mu towarzyszących tutaj:
 
Warto także przypomnieć sobie relację z VII Powszechnego Zjazdu Archiwistów w Kielcach z 2017 roku:
 
Serdecznie zachęcamy do udziału w VIII Powszechnym Zjeździe Archiwistów w Łodzi.
 
Zarząd Oddziału
Stowarzyszenia Archiwistów Polskich
w Gdańsku
 

Artykuł VIII Powszechny Zjazd Archiwistów już wkrótce! pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Pomoc dla archiwistów ukraińskich http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/03/03/pomoc-dla-archiwistow-ukrainskich/ Thu, 03 Mar 2022 13:15:13 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3443 Pomoc dla archiwistów ukraińskich  Archiwa Państwowe i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich uruchamiają akcję pomocy dla koleżanek i kolegów archiwistów i ich rodzin z Ukrainy. Deklarujemy pomoc w znalezieniu tymczasowego zakwaterowania oraz wsparcie finansowe na pierwsze niezbędne potrzeby. Pomoc będzie realizowana wyłącznie na terenie Polski. Wszystkie osoby, które dotrą do Polski mogą zgłaszać się do specjalnie w […]

Artykuł Pomoc dla archiwistów ukraińskich pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Pomoc dla archiwistów ukraińskich 🇺🇦

Archiwa Państwowe i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich uruchamiają akcję pomocy dla koleżanek i kolegów archiwistów i ich rodzin z Ukrainy. Deklarujemy pomoc w znalezieniu tymczasowego zakwaterowania oraz wsparcie finansowe na pierwsze niezbędne potrzeby. Pomoc będzie realizowana wyłącznie na terenie Polski. Wszystkie osoby, które dotrą do Polski mogą zgłaszać się do specjalnie w tym celu uruchomionych punktów kontaktowych:

👉 Archiwum Państwowe w Przemyślu – email: pomoc@przemysl.ap.gov.pl

👉 Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Chełmie – email: pomoc@lublin.ap.gov.pl

Dodatkowo w sprawach nagłych podajemy telefon kontaktowy do kolegów ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich: 609 050 234 oraz adres e-mail: pomoc@sap.waw.pl.

Допомога українським архівістам 🇺🇦

Державний архів та Асоціація польських архівістів розпочинають акцію допомоги друзям та архівістам та їхнім родинам з України. Заявляємо про допомогу в пошуку тимчасового житла та фінансову підтримку на перші необхідні потреби. Допомога буде реалізована лише в Польщі. Усі особи, які прибувають до Польщі, можуть звернутися до контактних пунктів, створених спеціально для цієї мети:

👉 Державний архів у Перемишлі – електронна адреса: pomoc@przemysl.ap.gov.pl

👉 Державний архів у Любліні, Хелмська філія – електронна адреса: pomoc@lublin.ap.gov.pl

Крім того, у невідкладних справах ми надаємо контактний телефон до членів Асоціації польських архівістів: 609 050 234 та адресу електронної пошти: pomoc@sap.waw.pl.

Pomoc dla archiwistów ukraińskich - solidarni z Ukrainą

Artykuł Pomoc dla archiwistów ukraińskich pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Apel SAP o wsparcie dla Ukrainy http://sap.archiwapomorskie.pl/2022/03/02/wsparcie-dla-ukrainy/ Wed, 02 Mar 2022 21:54:53 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3437 Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, Archiwiści! Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich podjętą uchwałą postanowiło udzielić wsparcia finansowego naszym sąsiadom na Ukrainie cierpiącym w wyniku agresji militarnej na ich kraj. Pieniądze przekazane zostaną do dyspozycji Polskiej Akcji Humanitarnej.   Jednocześnie gorąco zachęcamy członków Stowarzyszenia o indywidualne datki, które można przekazywać na dedykowane strony PAH lub innych profesjonalnych […]

Artykuł Apel SAP o wsparcie dla Ukrainy pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, Archiwiści!

Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich podjętą uchwałą postanowiło udzielić wsparcia finansowego naszym sąsiadom na Ukrainie cierpiącym w wyniku agresji militarnej na ich kraj. Pieniądze przekazane zostaną do dyspozycji Polskiej Akcji Humanitarnej.
 
Jednocześnie gorąco zachęcamy członków Stowarzyszenia o indywidualne datki, które można przekazywać na dedykowane strony PAH lub innych profesjonalnych organizacji zajmujących się niesieniem pomocy potrzebującym. Jesteśmy przekonani, że nasza prośba nie pozostanie bez odzewu, a społeczność archiwalna jak zwykle okaże wielkie serce.
 
Poniżej link do strony PAH:
 
Monika Płuciennik
Prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich

Artykuł Apel SAP o wsparcie dla Ukrainy pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Webinarium: Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/10/22/3429/ Fri, 22 Oct 2021 15:49:07 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3429 Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych     Zapraszamy serdecznie na webinarium pt. Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych, które organizujemy we współpracy z Fundacją im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie”. Poprowadzi je Pani dr Jolanta Musiał, kustosz w gdyńskim Oddziale Archiwum Państwowego w Gdańsku, absolwentka m.in. archiwistyki specjalność zarządzanie dokumentacją współczesną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Webinarium […]

Artykuł Webinarium: Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych

 

Warsztaty archiwalne i genealogiczne

 

Zapraszamy serdecznie na webinarium pt. Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych, które organizujemy we współpracy z Fundacją im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie”.

Poprowadzi je Pani dr Jolanta Musiał, kustosz w gdyńskim Oddziale Archiwum Państwowego w Gdańsku, absolwentka m.in. archiwistyki specjalność zarządzanie dokumentacją współczesną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Webinarium adresowane jest do archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii, archiwistyki i genealogii, kolekcjonerów archiwaliów oraz bibliotekarzy. Historyk, chcąc jak najpełniej opisać badaną przez siebie rzeczywistość, sięga do różnorodnych źródeł. Wśród nich coraz częściej pojawiają się materiały ulotne. Zajęcia pokazują jak postępować z materiałami archiwalnymi, tak by nie zalegały zapomniane w archiwalnych pudłach, ale by pomagały w badaniu przeszłości. 

Webinarium odbędzie się 26-27 października (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45 za pośrednictwem platformy Zoom. Potrwa dwa kolejne popołudnia.

Udział w webinarium jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja (pod adresem https://app.evenea.pl/event/ulotne/). Zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do spotkania.

Będzie to już trzecie w naszym jesiennym cyklu webinariów archiwalnych i genealogicznych dofinansowanych ze środków Miasta Gdańska. Kolejne warsztaty online to:

 • Informatyka w służbie genealogii. Prezentacja programów do tworzenia drzew genealogicznych – 9-10 listopada (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45.
 • Jak się powiedziało A, trzeba powiedzieć i B…. Pozametrykalne źródła wykorzystywane do badań genealogicznych – 23-24 listopada (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45.

Więcej: http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/09/16/cykl-warsztatow/

Serdecznie zapraszamy!

Osoba prowadząca:

Dr Jolanta Musiał, Archiwum Państwowe w Gdańsku Odział w Gdyni. Absolwentka archiwistyki specjalność zarządzanie dokumentacją współczesną na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie kustosz w gdyńskim Oddziale Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wiceprezes gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Autorka publikacji poświęconych materiałom archiwalnym zgromadzonym w gdańskim archiwum i problemom metodycznym towarzyszącym ich opracowaniu.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Obowiązek informacyjny

Informujemy, iż Państwa dane (imię i nazwisko oraz email) usuwane są z elektronicznego formularza zgłoszeniowego niezwłocznie po zakończeniu webinarium.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uraz ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. poz. 1000) informujemy, że kontakt z Fundacją im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” jest jednoznaczny z przetwarzaniem danych osobowych na potrzeby realizacji podnoszonej przez Państwa sprawy. Przetwarzanie danych odbywa się zgodnie z zakresem i zasadami określonymi w informacji na temat obowiązku informacyjnego opublikowanej na naszej stronie internetowej pod adresem: http://www.archiwapomorskie.pl/przetwarzanie-danych-osobowych-obowiazek-informacyjny/.

Artykuł Webinarium: Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Zapraszamy na jesienny cykl webinariów http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/09/16/cykl-warsztatow/ Thu, 16 Sep 2021 19:23:16 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3420 Już wkrótce rozpoczynamy cykl warsztatów online, realizowanych wspólnie z Fundacją im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie”. Planujemy następujące webinaria: Nasze wielkie i małe historie. Postępowanie z dokumentacją w organizacjach pozarządowych – 28-29 września (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45. „Po pierwsze nie szkodzić” – profilaktyka konserwatorska dla amatorów – 12-13 października (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do […]

Artykuł Zapraszamy na jesienny cykl webinariów pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Warsztaty archiwalne i genealogiczne

Już wkrótce rozpoczynamy cykl warsztatów online, realizowanych wspólnie z Fundacją im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie”.

Planujemy następujące webinaria:

 1. Nasze wielkie i małe historie. Postępowanie z dokumentacją w organizacjach pozarządowych – 28-29 września (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45.
 2. „Po pierwsze nie szkodzić” – profilaktyka konserwatorska dla amatorów – 12-13 października (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45.
 3. Plakaty, bilety, ulotki, gazety. Opracowanie druków ulotnych – 26-27 października (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45.
 4. Informatyka w służbie genealogii. Prezentacja programów do tworzenia drzew genealogicznych – 9-10 listopada (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45.
 5. Jak się powiedziało A, trzeba powiedzieć i B…. Pozametrykalne źródła wykorzystywane do badań genealogicznych – 23-24 listopada (wtorek-środa) w godzinach od 16:30 do 18:45.
Webinaria odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom. Każde potrwa dwa kolejne popoludnia. Udział w nich jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do spotkania.
 
Zapisy na pierwsze webinarium: https://app.evenea.pl/event/dokumentacja/.
 
Zapraszamy!
 
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
 
Informujemy, iż Państwa dane (imię i nazwisko oraz email) usuwane są z elektronicznego formularza zgłoszeniowego niezwłocznie po zakończeniu webinarium.
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uraz ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. poz. 1000) informujemy, że kontakt z Fundacją im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” jest jednoznaczny z przetwarzaniem danych osobowych na potrzeby realizacji podnoszonej przez Państwa sprawy. Przetwarzanie danych odbywa się zgodnie z zakresem i zasadami określonymi w informacji na temat obowiązku informacyjnego opublikowanej na naszej stronie internetowej pod adresem: http://www.archiwapomorskie.pl/przetwarzanie-danych-osobowych-obowiazek-informacyjny/.

Artykuł Zapraszamy na jesienny cykl webinariów pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Zapraszamy na konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/08/22/zapraszamy-na-konferencje-z-cyklu-przyszlosc-pamieci-archiwa-spoleczne-na-pomorzu/ Sun, 22 Aug 2021 16:15:09 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3407 Serdecznie zapraszamy archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań na IV konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. „Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę! Świadectwa życia szkolnego na Pomorzu”, która odbędzie się 11 września 2021 r. (sobota) w godzinach 09.30 – 14.00 w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku (przy ulicy Długiej 46/47). Konferencja organizowana jest przez Fundację […]

Artykuł Zapraszamy na konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Serdecznie zapraszamy archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań na IV konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. „Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę! Świadectwa życia szkolnego na Pomorzu”, która odbędzie się 11 września 2021 r. (sobota) w godzinach 09.30 – 14.00 Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku (przy ulicy Długiej 46/47).

Konferencja organizowana jest przez Fundację im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” wspólnie z gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Gdańska.

To już czwarta konferencja z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu”! Tematem przewodnim konferencji, której tytuł (Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę!) zaczerpnęliśmy z wiersza Marii Konopnickiej „Przed sądem”, jest historia szkolnictwa na Pomorzu w oparciu o materiały zachowane w archiwach społecznych, prywatnych i szkolnych. Nasze spotkania kierowane są do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, osób prywatnych i innych podmiotów prowadzących archiwa społeczne lub rodzinne.

Do pobrania: program konferencji.

Udział w konferencji jest bezpłatny.  Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: https://app.evenea.pl/event/przyszloscpamieci2021/.

UWAGA: Ze względu na obostrzenia spowodowane epidemią COVID-19 liczba miejsc jest MOCNO ograniczona. Prosimy o śledzenie informacji o aktualnych obostrzeniach.

Informujemy, że Państwa dane zostaną usunięte z elektronicznego formularza zgłoszeniowego niezwłocznie po zakończeniu konferencji. Prosimy też zapoznać się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

Serdecznie zapraszamy!

Artykuł Zapraszamy na konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
IV konferencja z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/08/10/przyszlosc-pamieci-2021/ Tue, 10 Aug 2021 17:25:49 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3401 Serdecznie zapraszamy archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań na IV konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. „Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę! Świadectwa życia szkolnego na Pomorzu”, która odbędzie się 11 września 2021 r. (sobota) w godzinach 09.30 – 14.00 w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku (przy ulicy Długiej 46/47). Konferencja organizowana jest przez Fundację […]

Artykuł IV konferencja z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Serdecznie zapraszamy archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań na IV konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. „Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę! Świadectwa życia szkolnego na Pomorzu”, która odbędzie się 11 września 2021 r. (sobota) w godzinach 09.30 – 14.00 Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku (przy ulicy Długiej 46/47).

Konferencja organizowana jest przez Fundację im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” wspólnie z gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Gdańska.

To już czwarta konferencja z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu”! Tematem przewodnim konferencji, której tytuł (Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę!) zaczerpnęliśmy z wiersza Marii Konopnickiej „Przed sądem”, jest historia szkolnictwa na Pomorzu w oparciu o materiały zachowane w archiwach społecznych, prywatnych i szkolnych. Nasze spotkania kierowane są do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, osób prywatnych i innych podmiotów prowadzących archiwa społeczne lub rodzinne.

Program konferencji

 • Powitalna kawa (9:30-10:00)
 • Część I (10:00-11:40):
  • 10:00-10:15 dr Monika Płuciennik (Stowarzyszenie Archiwistów Polskich), Iwona Flis (Fundacja im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie”): Powitanie gości, słowo wstępne.
  • 10:15-10:40 Anna Siekierska, Uniwersytet Gdański: Gdyńskie szkoły powszechne w latach 1945-1956.
  • 10:40-11:00 dr Jacek Rześniowiecki, VLO w Gdańsku: Szkoła od zawsze. V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku – Oliwie.
  • 11:00-11:20 Katarzyna Szczepańska, SP 45 w Gdańsku: Szkoła w czasach PRL-u. Z archiwum Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku.
  • 11:20-11:40 dr Jacek Górski, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku: Jak rodziła się „Solidarność” w jednej z gdańskich podstawówek.
 • Przerwa kawowa (11:40-12:10)
 • Część II (12:10-13:50):
  • 12:10-12:30 Adriana Kapała, Centrum Archiwistyki Społecznej: Cyfrowo i w terenie – działania edukacyjne w archiwach społecznych.
  • 12:30-12:50 Andrzej Ługin, Gdańsk Strefa Prestiżu: Świadectwa szkolne ze szkół gdańskich i pomorskich.
  • 12:50-13:10 Mariusz Momont, Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne: Nauczyciele, uczniowie i szkoły II RP – materiały źródłowe do projektu Lista Szkolna.
  • 13:10-13:30 prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański: Politechnika Lwowska i Politechnika Gdańska – ciągłość tradycji.
  • 13:30-13:50 dr Monika Płuciennik, Uniwersytet Gdański: Co kryje archiwum szkoły wyższej? 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego. 
 • Podsumowanie i dyskusja (13:50-14:00)

Udział w konferencji jest bezpłatny.  Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: https://app.evenea.pl/event/przyszloscpamieci2021/.

Informujemy, że Państwa dane zostaną usunięte z elektronicznego formularza zgłoszeniowego niezwłocznie po zakończeniu konferencji. Prosimy też zapoznać się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych głównego organizatora.

Artykuł IV konferencja z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Ogłaszamy zwycięzców naszego Plebiscytu na „Archiwalne Źródło Roku 2021” http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/06/14/oglaszamy-zwyciezcow-naszego-plebiscytu-na-archiwalne-zrodlo-roku-2021/ Mon, 14 Jun 2021 11:02:04 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3379 Niniejszym ogłaszamy werdykt naszego Plebiscytu na „Archiwalne Źródło Roku 2021” Do plebiscytu na „Archiwalne Źródło roku 2021” zgłoszono 31 źródeł, z czego 28 spełniło warunku regulaminu i zakwalifikowało się do głosowania. W dniach od 7 do 11 czerwca 2021 roku, czyli podczas trwania Międzynarodowego Tygodnia Archiwów odbyło się głosowanie internetowe, a także głosowanie Komisji Archiwistów. […]

Artykuł Ogłaszamy zwycięzców naszego Plebiscytu na „Archiwalne Źródło Roku 2021” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Niniejszym ogłaszamy werdykt naszego Plebiscytu na „Archiwalne Źródło Roku 2021”

Do plebiscytu na „Archiwalne Źródło roku 2021” zgłoszono 31 źródeł, z czego 28 spełniło warunku regulaminu i zakwalifikowało się do głosowania.

W dniach od 7 do 11 czerwca 2021 roku, czyli podczas trwania Międzynarodowego Tygodnia Archiwów odbyło się głosowanie internetowe, a także głosowanie Komisji Archiwistów.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

Kategoria 1. Źródło archiwalne dokumentujące najbardziej przełomowe wydarzenia:

 1. I miejsce i tytuł GRAND PRIX – Indeks pierwszego studenta Uniwersytetu Gdańskiego – Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.
 2. II miejsce – Oświadczenie przedstawicieli służby zdrowia zrzeszonych w NSZZ „Solidarność” – Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 3. III miejsce – Zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 24 września 1946 roku w sprawie otwarcia Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku – Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego.

Kategoria 2. Źródło archiwalne o największych walorach estetycznych i artystycznych:

 1. I miejsce i tytuł GRAND PRIX – Dyplom okolicznościowy zawierający menu uroczystego śniadania wydanego w związku z wizytą cesarza Wilhelma II Hohenzollerna w Malborku – Archiwum Państwowe w Malborku.
 2. II miejsce – Aktorzy Teatrzyku „Rąk Co to” – Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
 3. III miejsce ex aequo:

Kategoria 3. Najciekawsze, najbardziej zaskakujące źródło archiwalne (tzw. curiosum):

 1. I miejsce i tytuł GRAND PRIX – Pewien istotny fragment zbioru zdarzeń minionego 100-lecia w symetrycznym zapisie wg nowej rachuby czasu” – Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego.
 2. II miejsce – Odręcznie wykonane karty do gry z Sierpnia 1980 roku wykonane w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni – Archiwum Historyczne Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
 3. III miejsce – Księga metrykalna z wpisem chrztu Marii Rozalii Jacobi – Archiwum Archidiecezjalne w Gdańsku-Oliwie.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

W ciągu 3 dni skontaktujemy się z osobami, które zgłosiły zwycięskie dokumenty w celu ustalenia sposobu odbioru nagród.

Bardzo dziękujemy pomysłodawcom Plebiscytu, jego realizatorom, osobom, które zgłosiły źródła do Plebiscytu, a przede wszystkim głosującym. 

Zapraszamy za rok!

Pełen werdykt.

Artykuł Ogłaszamy zwycięzców naszego Plebiscytu na „Archiwalne Źródło Roku 2021” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Plebiscyt na „Archiwalne Źródło Roku 2021” – głosowanie http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/06/07/azr2/ Sun, 06 Jun 2021 22:44:13 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3215 Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów zapraszamy do zabawy i … głosowania w plebiscycie na Archiwalne Źródło Roku 2021. W dniach od 7 do 11 czerwca każdy internauta może oddać z danego adresu e-mail 1 głos dziennie na nominowane źródło archiwalne w każdej z trzech kategorii. Głosowanie odbywa się pod linkiem: https://forms.gle/ierxZybUVvNUPJAp7. A oto nominowani w […]

Artykuł Plebiscyt na „Archiwalne Źródło Roku 2021” – głosowanie pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów zapraszamy do zabawy i … głosowania w plebiscycie na Archiwalne Źródło Roku 2021. W dniach od 7 do 11 czerwca każdy internauta może oddać z danego adresu e-mail 1 głos dziennie na nominowane źródło archiwalne w każdej z trzech kategorii.

Głosowanie odbywa się pod linkiem: https://forms.gle/ierxZybUVvNUPJAp7.

A oto nominowani w poszczególnych kategoriach:

1. Źródło Archiwalne Roku dokumentujące najbardziej przełomowe wydarzenia,

2. Źródło Archiwalne Roku o największych walorach estetycznych i artystycznych,

3. Najciekawsze, najbardziej zaskakujące Źródło Archiwalne Roku (tzw. curiosum).

Serdecznie zapraszamy!

Nominowanych można też obejrzeć tu:

[See image gallery at sap.archiwapomorskie.pl] [See image gallery at sap.archiwapomorskie.pl] [See image gallery at sap.archiwapomorskie.pl]

Artykuł Plebiscyt na „Archiwalne Źródło Roku 2021” – głosowanie pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Plebiscyt „Archiwalne Źródło Roku 2021” http://sap.archiwapomorskie.pl/2021/05/07/archiwalne-zrodlo-roku-2021/ Fri, 07 May 2021 17:27:58 +0000 http://sap.archiwapomorskie.pl/?p=3193 Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów 2021 zapraszamy do udziału w plebiscycie na „Archiwalne Źródło Roku 2021” Posiadasz skarb archiwalny albo wiesz o jego istnieniu? Zgłoś go do plebiscytu. W konkursie mogą brać udział źródła archiwalne (dokumenty, listy, mapy, fotografie, itp.) powstałe lub przechowywane na terenie obecnego województwa pomorskiego lub tego terenu dotyczące od średniowiecza do współczesności. Zgłoszenia przyjmujemy […]

Artykuł Plebiscyt „Archiwalne Źródło Roku 2021” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów 2021

zapraszamy do udziału w plebiscycie na

„Archiwalne Źródło Roku 2021”

Posiadasz skarb archiwalny albo wiesz o jego istnieniu? Zgłoś go do plebiscytu.

W konkursie mogą brać udział źródła archiwalne (dokumenty, listy, mapy, fotografie, itp.) powstałe lub przechowywane na terenie obecnego województwa pomorskiego lub tego terenu dotyczące od średniowiecza do współczesności.

Zgłoszenia przyjmujemy w trzech kategoriach:

1. Źródło Archiwalne Roku dokumentujące najbardziej przełomowe wydarzenia,

2. Źródło Archiwalne Roku o największych walorach estetycznych i artystycznych,

3. Najciekawsze, najbardziej zaskakujące Źródło Archiwalne Roku (tzw. curiosum).

 

Do każdej kategorii jeden Zgłaszający może zgłosić po jednym źródle archiwalnym.

Na zgłoszenia czekamy pod adresem konkurs@archiwapomorskie.pl do 05 czerwca 2021 roku, do godz. 23:59:59.

Głosowanie odbędzie się on-line w dniach 7-11 czerwca 2021 roku.

 

Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.

Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

 

plakat plebiscytu archiwalne źródło roku 2021

 

Artykuł Plebiscyt „Archiwalne Źródło Roku 2021” pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

]]>