Warning: Declaration of Jhony::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /sap/wp-content/themes/sap/functions.php on line 146
Zakończenie cyklu warsztatów archiwalnych - Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w GdańskuStowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku
loading

Zakończenie cyklu warsztatów archiwalnych

28 lis 2019

Zakończenie cyklu warsztatów archiwalnych

Nasze Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku wspólnie z Fundacja im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” zrealizowało w tym roku 5 warsztatów skierowanych do archiwistów społecznych, historyków, genealogów, kolekcjonerów i osób zainteresowanych historią i archiwistyką.
 
Rozpoczęliśmy od warsztatów „ABC genealoga”, które poprowadził Jarosław Bieliński (Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne). Uczestnicy poznali podstawy genealogii i pierwsze kroki w pracy nad historią własnej rodziny. Materiały do pobrania.
 
Kolejnym tematem było „Opracowanie zbiorów archiwalnych” – dr Jolanta Musiał, Wiceprezes naszego oddziału, omówiła etapy opracowania zbiorów i opis materiałów archiwalnych, w tym fotografii, wchodzących w skład spuścizn. Materiały do pobrania.
 
Prezes naszego oddziału, dr Monika Płuciennik poprowadziła „Ćwiczenia z neografii gotyckiej”, w trakcie których uczestnicy zapoznali się z historią pisma niemieckiego od XVI do XX wieku i brali udział w ćwiczeniach z transliteracji źródeł genealogicznych. Materiały do pobrania.
 
Warsztaty „Digitalizacja materiałów archiwalnych” objęły podstawy digitalizacji, digitalizację materiałów archiwalnych uczestników warsztatów, a także materiałów zebranych na temat Święta Miasta Gdańska i obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Prelegentem był nasz Wiceprezes, Łukasz Grochowski. Materiały do pobrania.
 
Ostatnie w tym cyklu były „Warsztaty konserwatorskie” poświęcone profilaktyce konserwatorskiej w archiwum oraz metodom wykorzystania podstawowych materiałów i narzędzi konserwatorskich, a poprowadził je Jarosław Sianko z Archiwum Państwowego w Gdańsku. Materiały do pobrania.
 
W warsztatach wzięło udział ponad 90 uczestników. Udzieliliśmy też konsultacji trzem gdańskim archiwom społecznym w zakresie prowadzenia archiwum.
 
Warsztaty i konsultacje dofinansowane były ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu „Gdańsk i jego mieszkańcy w archiwaliach”.