W sobotę 25 czerwca archiwiści – członkowie gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich wzięli udział w rejsie statkiem po Jezioraku, zorganizowanym przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Iławie. Wyprawa trwała cały dzień, a oprócz samego rejsu po pięknym Jezioraku atrakcją był wspólny obiad i ognisko.
Archiwum Państwowe w Gdańsku zaprasza na zebranie naukowe, które odbędzie się 22 czerwca 2016 r. godz. 10.00
w sali konferencyjnej Archiwum przy ul. Wałowej 5 (I piętro).
W programie:
W dniach 21-22 czerwca 2016 roku w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est — ale jak i dlaczego?”. Tematem przewodnim konferencji jest popularyzatorska i edukacyjna działalność archiwów. Zaplanowane panele obejmują:
W trakcie konferencji Członek Zarządu naszego Oddziału SAP, Łukasz Grochowski (Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”) , wygłosi komunikat pt. 25 lat doświadczeń Archiwum Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w dziedzinie popularyzacji jego działalności i zgromadzonego zasobu.
Organizatorami konferencji są: Archiwum Państwowe w Warszawie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.
Program konferencji w załączeniu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Gdańsku i Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zorganizowały ciekawy program zajęć poświęconych Pomnikowi Poległych Stoczniowców 1970 roku w Gdańsku w materiałach archiwalnych Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Archiwum Państwowego w Gdańsku.
Uczestnicy spotkali się w budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przy ul. Wały Piastowskie 24 w Gdańsku, zwiedzili czytelnię i magazyny Archiwum KK, wysłuchali wykładu pana Łukasza Grochowskiego o archiwaliach dotyczących Pomnika Poległych Stoczniowców w 1970 roku w Gdańsku w zasobie Archiwum Komisji Krajowej oraz obejrzeli prezentację fotografii związanych z Pomnikiem w Czytelni Archiwum KK. Następnie uczestnicy udali się do Archiwum Państwowego w Gdańsku, gdzie z archiwaliami dotyczącymi Pomnika znajdującymi się w zbiorach APG zapoznali ich pani Janina Strehlau i pan Marcin Kurr. Goście skorzystali również z możliwości zwiedzenia terenów dawnej Stoczni Gdańskiej wraz z przewodnikiem – panem Jarosławem Żurawińskim.
Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Gdańsku ma zaszczyt zaprosić na wykład Piotra Gizińskiego (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) pt. „Średniowieczny logotyp. Z badań nad gmerkami na Pomorzu”. Wykład odbędzie się 14 czerwca (wtorek) o godzinie 16:30 w Sali Wykładowej Archiwum Państwowego w Gdańsku (ul. Wałowa 5).
Wstęp wolny!
3 czerwca w Gimnazjum nr 1 w Gdańsku Wrzeszczu odbyła się uroczystość finałowa XI edycji Konkursu Genealogicznego „Moja Pomorska Rodzina”. Konkurs organizowany jest tradycyjnie przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku oraz Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne.
Rozpoczęcie uroczystości uświetnił recital wokalny w wykonaniu uczennic. Następnie przybyłych gości powitała Pani Dyrektor ZSO nr 1, Hanna Konczakowska-Makulec i Pan Krzysztof Kowalkowski z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Z ramienia SAP gości powitał nasz kolega, Łukasz Grochowski, członek Zarządu naszego Oddziału. W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska wystąpił Pan Grzegorz Szczuka, Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego.
Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów ogólnokształcących konkurowali w trzech kategoriach: korzenie/drzewa genealogiczne, albumy, prezentacje multimedialne. Autorzy prac nagrodzonych i wyróżnionych otrzymali nagrody rzeczowe, w tym ufundowane przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, a wszyscy uczestnicy i opiekunowie pamiątkowe dyplomy (lista nagrodzonych).
Po wręczeniu nagród, wyróżnień i dyplomów pamiątkowych można było obejrzeć zgłoszone na konkurs prace. Konkurujący wykorzystali rozmaite techniki plastyczne. Prace wykonane były własnoręcznie.
Nasz Oddział, oprócz Łukasza Grochowskiego, reprezentowali Iwona Flis i Tomasz Szymański.
Więcej fotografii z uroczystości znaleźć można tutaj.