loading

Raport z ekspertyzy sytuacji archiwów społecznych w województwie pomorskim

Raport z ekspertyzy sytuacji archiwów społecznych w województwie pomorskim

Zakończyliśmy badanie w ramach projektu „Ekspertyza sytuacji archiwów społecznych w województwie pomorskim” zrealizowanego ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach projektu: „Wspieranie działań archiwalnych 2016”. Przedmiotem projektu było przeprowadzenie ekspertyzy na temat archiwów społecznych funkcjonujących na terenie właściwości Archiwum Państwowego w Gdańsku, czyli Trójmiasta, powiatu Kościerskiego, Kartuskiego, Wejherowskiego, Tczewskiego, Starogardzkiego i Puckiego. Badania miały na celu określenie, jakiego rodzaju materiały są przechowywane przez archiwa społeczne oraz ustalenie ogólnej kondycji zachowania tych materiałów. Dzięki uzyskanym wynikom ekspertyzy archiwalnej udało się wskazać zarówno na potrzeby, jak i problemy, z jakimi borykają się na co dzień podmioty prowadzące archiwa społeczne.Wyniki badania zebraliśmy w postaci raportu.

obraz2

Archiwa społeczne szansą na ocalenie własnej historii

Stare listy, pocztówki, dawne fotografie, dokumenty, czy pamiętniki pochowane w pudełkach po butach, w szufladach zamkniętych na klucz, na strychu, w piwnicy, a czasami wyrzucone na śmietnik. Za każdym z tych materiałów kryje się oddzielna historia, którą ocalić od zapomnienia starają się ARCHIWA SPOŁECZNE.

O ich zbiorach, losach i potrzebach, a także o ludziach, których pasją stało się dokumentowanie historii porozmawiamy podczas konferencji „Pomorskie archiwa społeczne. W służbie historii”, która odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego dnia 28 września (środa), o godz. 13:00. Konferencja będzie podsumowaniem projektu gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich realizowanego przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, pt.: „Wspieranie działań archiwalnych 2016 – Ekspertyza sytuacji archiwów społecznych w województwie pomorskim”.

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy przedstawicieli pomorskich archiwów społecznych, osoby związane z zachowaniem dziedzictwa narodowego, badaczy i pasjonatów historii i archiwistyki oraz osoby zainteresowane tematyką archiwalną.

 

W programie konferencji:

13:00 Powitanie gości

13:10 Między historią a pamięcią. Rola archiwów społecznych w tworzeniu narodowego zasobu archiwalnego – Magdalena  Wiśniewska-Drewniak (Uniwersytet  Mikołaja Kopernika w Toruniu)

13:30 Studium przypadku – prezentacje pomorskich archiwów społecznych

  • Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza
  • Firma Usługowo – Handlowa F.U.H. DUX, Jarosław  Żurawiński
  • Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne
  • Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku
  • Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości”

14:30 Networking Cafe

15:00 Przegląd  pomorskich  archiwów  społecznych – podsumowanie  projektu  gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów  Polskich – Piotr  Giziński  (Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku)

15:30 Nowoczesne metody postępowania z materiałami archiwalnymi

  • PHU BESKID PLUS sp.j.
  • Digital Center Sp. z o.o.
  • Median Polska S.A.

16:00 Dyskusja

16:30 Zakończenie obrad, poczęstunek

 

Zaproszenie i program do pobrania.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 23 września 2016 r. na adres: asy@archiwapomorskie.pl lub pod numer telefonu: 724-388-726. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

 

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Gdańsku

obraz2