loading

Archiwa społeczne szansą na ocalenie własnej historii

14 wrz 2016

Archiwa społeczne szansą na ocalenie własnej historii

Stare listy, pocztówki, dawne fotografie, dokumenty, czy pamiętniki pochowane w pudełkach po butach, w szufladach zamkniętych na klucz, na strychu, w piwnicy, a czasami wyrzucone na śmietnik. Za każdym z tych materiałów kryje się oddzielna historia, którą ocalić od zapomnienia starają się ARCHIWA SPOŁECZNE.

O ich zbiorach, losach i potrzebach, a także o ludziach, których pasją stało się dokumentowanie historii porozmawiamy podczas konferencji „Pomorskie archiwa społeczne. W służbie historii”, która odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego dnia 28 września (środa), o godz. 13:00. Konferencja będzie podsumowaniem projektu gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich realizowanego przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, pt.: „Wspieranie działań archiwalnych 2016 – Ekspertyza sytuacji archiwów społecznych w województwie pomorskim”.

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy przedstawicieli pomorskich archiwów społecznych, osoby związane z zachowaniem dziedzictwa narodowego, badaczy i pasjonatów historii i archiwistyki oraz osoby zainteresowane tematyką archiwalną.

 

W programie konferencji:

13:00 Powitanie gości

13:10 Między historią a pamięcią. Rola archiwów społecznych w tworzeniu narodowego zasobu archiwalnego – Magdalena  Wiśniewska-Drewniak (Uniwersytet  Mikołaja Kopernika w Toruniu)

13:30 Studium przypadku – prezentacje pomorskich archiwów społecznych

  • Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza
  • Firma Usługowo – Handlowa F.U.H. DUX, Jarosław  Żurawiński
  • Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne
  • Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku
  • Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości”

14:30 Networking Cafe

15:00 Przegląd  pomorskich  archiwów  społecznych – podsumowanie  projektu  gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów  Polskich – Piotr  Giziński  (Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku)

15:30 Nowoczesne metody postępowania z materiałami archiwalnymi

  • PHU BESKID PLUS sp.j.
  • Digital Center Sp. z o.o.
  • Median Polska S.A.

16:00 Dyskusja

16:30 Zakończenie obrad, poczęstunek

 

Zaproszenie i program do pobrania.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 23 września 2016 r. na adres: asy@archiwapomorskie.pl lub pod numer telefonu: 724-388-726. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

 

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Gdańsku

obraz2