loading

Wyjazd szkoleniowy „Kaszuby 2016”

10 paź 2016

Wyjazd szkoleniowy „Kaszuby 2016”

W dniach 30 września – 2 października 2016 roku członkowie gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich zebrali się na corocznym wyjeździe szkoleniowym – „Kaszuby 2016”. Tym razem, nieco przewrotnie, odbył się on na… Kociewiu, w Dworku Tucholskim w Zblewie.  Spotkanie zainaugurowane zostało tradycyjną kolacją, która odbyła się w Restauracji Grota Solna i wieczorem integracyjnym.

Sobotni poranek rozpoczął się od wystąpienia Prezes Moniki Płuciennik pt. „Zmiany w polskim prawie archiwalnym w latach 2014 – 2016”.  Tematem przewodnim szkolenia był jednolity rzeczowy wykaz akt, któremu poświęcono główne wystąpienie autorstwa Łukasza Grochowskiego pt.: „Jednolity rzeczowy wykaz akt – podstawowe narzędzie selekcji dokumentacji archiwalnej”. Następnie dr Dorota Dyczyńska wygłosiła wykłady pt. „JaWA – analiza problemów” oraz „Nowe przepisy dotyczące brakowania dokumentacji niearchiwalnej”. Z kolei dr Jolanta Musiał przedstawiła „Nowe przepisy dotyczące przekazywania dokumentacji do archiwów państwowych”. Część wykładową zakończyło wystąpienie Piotra Gizińskiego na temat zrealizowanego przez gdański oddział SAP projektu „Ekspertyza sytuacji archiwów społecznych w województwie pomorskim”, po którym nastąpiła dyskusja i wymiana doświadczeń oraz praktycznych porad.

Sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem relaksu. Część archiwistów wzięła udział w spływie kajakowym rzeką Wdą, pozostali mieli okazję poznać malownicze okolice.  Po niedzielnym śniadaniu uczestnicy wyjazdu udali się wspólnie na zwiedzanie Izby Regionalnej w Zespole Szkół Publicznych w Bytoni. To wyjątkowe miejsce pełne jest pamiątek materialnej kultury Kociewia – dawnych przedmiotów użytkowych.