loading

Warsztaty archiwalne „Standardy digitalizacji materiałów archiwalnych”

Warsztaty archiwalne „Standardy digitalizacji materiałów archiwalnych”

Razem z Fundacja im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty archiwalne – tym razem poświęcone „Standardom digitalizacji materiałów archiwalnych” – które odbędą się w dniach 24-25 sierpnia 2017 r. w Sali Balkonowej w Zarządzie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” przy ul. Wały Piastowskie 24 w Gdańsku.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu Gdańskie historie, skierowanego do gdańskich archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także do pasjonatów historii i archiwistyki. 

Warsztaty podzielone są na dwie części:

  • część I: 24 sierpnia (czwartek), godzina 16:30 – 18.45;
  • część II: 25 sierpnia (piątek), godzina 16:30 – 18.45.

Poruszane zagadnienia związane ze standardami digitalizacji materiałów archiwalnych obejmą proces skanowania i obróbki skanów oraz digitalizacji z wykorzystaniem cyfrowych aparatów fotograficznych.

Osoba prowadząca:

Łukasz Grochowski – absolwent historii i archiwistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie archiwista w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (organizator Bałtyckiego Festiwalu Nauki i Międzynarodowego Dnia Archiwów, referent na konferencjach organizowanych przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Archiwa Państwowe, Instytut Pamięci Narodowej). Wiceprezes gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Autor publikacji z zakresu historii młynarstwa i archiwistyki. W wolnym czasie szachista (II kategoria szachowa, uczestnik w turniejach szachowym na terenie województwa pomorskiego).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagana rejestracja: https://digitalizacja.evenea.pl/.

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Warsztaty archiwalne „Konserwacja i zabezpieczanie zbiorów”

Wspólnie z Fundacja im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” zapraszamy na kolejne warsztaty archiwalne w ramach projektu Gdańskie historie, skierowanego do gdańskich archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także do pasjonatów historii i archiwistyki. Odbędą się 29 lipca (sobota) 2017 roku, w godzinach 9.00 – 14.00 w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, przy ul. Wałowej 15 w Gdańsku.

Tym razem tematem przewodnim będzie „Konserwacja i zabezpieczanie zbiorów”.

W trakcie warsztatów poruszone zostaną następujące zagadnienia:

  • środowisko archiwalne i rodzaje materiałów archiwalnych,
  • atlas zniszczeń materiałów archiwalnych,
  • profilaktyka ochrony zbiorów archiwalnych,
  • praktyczne sposoby zabezpieczania zbiorów przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą.

Warsztaty poprowadzi Monika Płuciennik, absolwentka historii i archiwistyki na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecnie kustosz w Archiwum Państwowym w Gdańsku w Oddziale I – Materiałów archiwalnych powstałych do zakończenia działań wojennych w 1945 r. Prezeska naszego gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Pasjonatka archiwistyki i muzyki dawnej.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagana rejestracja: https://konserwacja.evenea.pl/.

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Rejs po Jezioraku odwołany

Szanowni Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Archiwistów Polskich!

Z przykrością informujemy, że nie udało się zebrać pełnej grupy na II Rejs Archiwistów po Jezioraku w dniu 15 lipca 2017 r., w związku z czym nie odbędzie się on w planowanym terminie.

O ewentualnym nowym terminie rejsu będziemy informować na naszej stronie internetowej, a osoby, które się już zgłosiły, otrzymają informację mailem.

 

Najlepszy Debiut Historyczny Roku. Wyróżnienie dla członka SAP – Łukasza Szkwarka

Poznaliśmy już decyzję historyków z Instytutu Pamięci Narodowej  i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w sprawie tegorocznej edycji konkursu im. Władysława Pobóg – Malinowskiego na „Najlepszy Debiut Historyczny Roku”.

W konkursie udział brali autorzy niepublikowanych prac magisterskich i doktorskich, poświęconych historii Polski i Polaków w XX wieku, które zostały obronione w okresie od 1 października 2015 roku do 31 października 2016 roku. Spośród 35 nadesłanych prac  11 to doktoraty, a 24 – prace magisterskie. Wyróżnienie w kategorii prac magisterskich otrzymał nasz kolega z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polski –  Łukasz Szkwarek za pracę pt. NSZZ „Solidarność”. Podregion Miastko w latach 1980-1981.

Łukasz Szkwarek pracę magisterską napisał w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem prof. UG dr. hab. Piotra Perkowskiego.  Tematyka jego pracy to dzieje ruchu solidarnościowego miasteckiego podregionu NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981, od momentu powstania do wprowadzenia stanu wojennego. W skład tego podregionu wchodziły: Miastko, Kępice, Trzebielino i Koczała. Źródła na temat miasteckiej „Solidarności” znajdują się w Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”,  gdańskim oddziale Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, oraz słupskim Oddziale Archiwum Państwowego w Koszalinie. Na potrzeby pracy jej autor przeprowadził wywiady zarówno z członkami NSZZ „Solidarność”, jak i PZPR.

Naszemu koledze gratulujemy!

/Łukasz Grochowski/