Rozpoczęliśmy od warsztatów „
ABC genealoga”, które poprowadził Jarosław Bieliński (Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne). Uczestnicy poznali podstawy genealogii i pi
erwsze kroki w pracy nad historią własnej rodziny. Materiały do pobrania.
Kolejnym tematem było „
Opracowanie zbiorów archiwalnych” – dr Jolanta Musiał, Wiceprezes naszego oddziału, omówiła etapy opracowania zbiorów i opis materiałów archiwalnych, w tym fotografii, wchodzących w skład spuścizn.
Materiały do pobrania.
Prezes naszego oddziału, dr Monika Płuciennik poprowadziła „
Ćwiczenia z neografii gotyckiej”, w trakcie których uczestnicy zapoznali się z historią pisma niemieckiego od XVI do XX wieku i brali udział w ćwiczeniach z transliteracji źródeł genealogicznych.
Materiały do pobrania.
Warsztaty „
Digitalizacja materiałów archiwalnych” objęły podstawy digitalizacji, digitalizację materiałów archiwalnych uczestników warsztatów, a także materiałów zebranych na temat Święta Miasta Gdańska i obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Prelegentem był nasz Wiceprezes, Łukasz Grochowski.
Materiały do pobrania.
Ostatnie w tym cyklu były „
Warsztaty konserwatorskie” poświęcone profilaktyce konserwatorskiej w archiwum oraz metodom wykorzystania podstawowych materiałów i narzędzi konserwatorskich, a poprowadził je Jarosław Sianko z Archiwum Państwowego w Gdańsku.
Materiały do pobrania.
W warsztatach wzięło udział ponad 90 uczestników. Udzieliliśmy też konsultacji trzem gdańskim archiwom społecznym w zakresie prowadzenia archiwum.
Warsztaty i konsultacje dofinansowane były ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu „Gdańsk i jego mieszkańcy w archiwaliach”.